Upratovanie

Autor: Barbara Brišová | 4.7.2012 o 8:04 | (upravené 12.8.2012 o 16:07) Karma článku: 4,37 | Prečítané:  581x

Upratovanie v týchto horúcich dňoch asi príde na chuť málokomu. Ale ja už neviem čo so sebou, a tak upratujem. Na etapy. V polhodinových intervaloch, aby som to neprehnala, lebo nech pijem vody akokoľvek veľa, hlava sa mi točí stále.

 

Otváram veľkú presklenenú skriňu. Moju knižnicu. Vyhadzujem knihy na stôl a triedim ich na na kopy. Tie, ktoré si proste musím zobrať so sebou do Dánska. Tie, ktoré zmenia majiteľa, lebo ja ich už nechcem. A tie, ktoré ostanú doma a budú na mňa čakať, kým sa raz usadím a prídem si ich zobrať. Triedim a smútim. Hladkám ich po obaloch, prevraciam stránky a spomínam, lebo moje knihy sú mojimi priateľmi…

Vyťahujem stohy papierov, časopisov a rôznych krabičiek. Nachádzam listy od kamarátiek, z ktorých mi už po deviatich rokoch ostala len jedna. Lístočky, ktoré sme si písali cez hodiny o tom, kto sa nám páči. Ťaháky, vďaka ktorým som prešla niektoré písomky a aj tie, ktoré mi teda vôbec nepomohli.

Z nečakaných miest vypadávajú fotky desať rokov staré. Prezerám ročenky z gympla. Nachádzam obežník s hlúpymi otázkami a ešte hlúpejšími odpoveďami, ale tak nejak to vystihuje náš vtedajší vek. Z plechových krabičiek na mňa padajú sklenené guličky, drobné hračky a korálky. Opäť sa zo mňa stáva malé dieťa a v mysli sa mi prehrávajú krátke filmy.

Vo veľkom vyhadzujem. Všetko, čo už nikdy potrebovať nebudem a v podstate som ani nikdy nepotrebovala. Trhám neaktuálne dokumenty. Trhám listy od bývalých.  Frajerov aj kamošiek. Trhám všetko, čo ma kedysi charakterizovalo a teraz mi už nič nehovorí. Ostávajú len prázdne obaly a zakladače pripravené na nové spomienky. Na novú minulosť.

Na samom spodku ležia denníky. Tri. A ani jeden nedopísaný. V každom som ľúbila niekoho iného. Nekonečne a navždy. Musím sa zasmiať. Na sebe a celkovo na nás v tých rokoch. Smejem sa a som tak trochu hrdá. Na seba, že som z naivného dievčatka vyrástla v ženu, ktorá sa prehŕňa svojou minulosťou a nič neľutuje. Len sa smeje.


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?