Upratovanie

Autor: Barbara Brišová | 4.7.2012 o 8:04 | (upravené 12.8.2012 o 16:07) Karma článku: 4,37 | Prečítané:  572x

Upratovanie v týchto horúcich dňoch asi príde na chuť málokomu. Ale ja už neviem čo so sebou, a tak upratujem. Na etapy. V polhodinových intervaloch, aby som to neprehnala, lebo nech pijem vody akokoľvek veľa, hlava sa mi točí stále.

 

Otváram veľkú presklenenú skriňu. Moju knižnicu. Vyhadzujem knihy na stôl a triedim ich na na kopy. Tie, ktoré si proste musím zobrať so sebou do Dánska. Tie, ktoré zmenia majiteľa, lebo ja ich už nechcem. A tie, ktoré ostanú doma a budú na mňa čakať, kým sa raz usadím a prídem si ich zobrať. Triedim a smútim. Hladkám ich po obaloch, prevraciam stránky a spomínam, lebo moje knihy sú mojimi priateľmi…

Vyťahujem stohy papierov, časopisov a rôznych krabičiek. Nachádzam listy od kamarátiek, z ktorých mi už po deviatich rokoch ostala len jedna. Lístočky, ktoré sme si písali cez hodiny o tom, kto sa nám páči. Ťaháky, vďaka ktorým som prešla niektoré písomky a aj tie, ktoré mi teda vôbec nepomohli.

Z nečakaných miest vypadávajú fotky desať rokov staré. Prezerám ročenky z gympla. Nachádzam obežník s hlúpymi otázkami a ešte hlúpejšími odpoveďami, ale tak nejak to vystihuje náš vtedajší vek. Z plechových krabičiek na mňa padajú sklenené guličky, drobné hračky a korálky. Opäť sa zo mňa stáva malé dieťa a v mysli sa mi prehrávajú krátke filmy.

Vo veľkom vyhadzujem. Všetko, čo už nikdy potrebovať nebudem a v podstate som ani nikdy nepotrebovala. Trhám neaktuálne dokumenty. Trhám listy od bývalých.  Frajerov aj kamošiek. Trhám všetko, čo ma kedysi charakterizovalo a teraz mi už nič nehovorí. Ostávajú len prázdne obaly a zakladače pripravené na nové spomienky. Na novú minulosť.

Na samom spodku ležia denníky. Tri. A ani jeden nedopísaný. V každom som ľúbila niekoho iného. Nekonečne a navždy. Musím sa zasmiať. Na sebe a celkovo na nás v tých rokoch. Smejem sa a som tak trochu hrdá. Na seba, že som z naivného dievčatka vyrástla v ženu, ktorá sa prehŕňa svojou minulosťou a nič neľutuje. Len sa smeje.


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

SVET

Namiesto mäsiara čínske fejky. Turisti ničia život v Benátkach

Turisti mestá príliš rýchlo ničia.


Už ste čítali?