Prečo Dánsko?

Autor: Barbara Brišová | 28.5.2012 o 20:21 | (upravené 29.5.2012 o 7:14) Karma článku: 6,17 | Prečítané:  808x

S otázkou, prečo práve Dánsko, sa stretávam pomerne často. A existuje na ňu pomerne veľa odpovedí. Takže prečo? Tak sa pýtam pre zmenu ja: A prečo nie? Ale teraz vážne...

Dánska a ja, to bola láska na prvý pohľad. Ale táto malá veľká krajina ponúka omnoho viac než úžasnú architertúru a neopakovateľnú atmosféru.

 

Veľmi sa teším na pravidelné bicyklovanie. Čítala som, že každý obyvateľ Dánska ma minimálne jeden bicykel, čo znamená že sa ich tam nachádza minimálne päť a pól milióna! Používať bike na prepravu u nás môže byť niekedy o hubu. Cesty na to prispôsobené nemáme a často riešim dilemu, či sa vyhnúť obrovskej diere na krajnici alebo autu. Mimo mesta sa na každej ostrejšej zákrute modlím, aby ma niečo neprešlo. A nie vždy je bicykel kam zamknúť. V Dánsku sú cyklistické chodníky samozrejmosťou a vodiči na cyklistov dohliadajú. Neviem si ešte celkom predstaviť, ako budem riešiť bicyklovanie v súlade s vetrom, dažďom a snehom, ale keď to tam zvládajú dôchodcovia a malé deti, tak musím aj ja. Iba žeby nie.

A takto Dáni húfne bicyklujú... :)

Športovanie. Ževraj otázka "Aký šport robíš?" je témou na celé hodiny. Dáni totiž športujú veľa a radi. Neviem sa dočkať upravených bežeckých chodníčkov a spoločnosti iných bežcov. Konečne nebudem ostro sledovaným ojedinelým prípadom. Fitness centrá sú kapitolou samou o sebe. Takýto program ponúka asi ich najväčšia sieť, kde budem utekať hneď po tom, ako sa vybalím. Dúfam, že do svojho rozvrhu napchám hodiny jógy, boxu a niečo tanečného...

Každý cudzinec sa po príchode do Dánska môže zapísať na bezplatný kurz jazyka. Už teraz si pri prezeraní webstránok prekladám niektoré slovíčka a leto si mám v pláne skrátiť samoučením s pomocou učebnice a nahrávok. Dokonca som začala počúvať dánske internetové rádio, nech sa mi ten divný zhluk písmen dostane do uší. Nikdy by som neverila, že sa tak budem tešiť na učenie, ale neviem si pomôcť a dychtím po informáciach ako malé dieťa.

 

Na pohovore som bola niekoľkokrát upozornená, že ich školský systém je veľmi odlišný od toho nášho. Veľký dôraz kladú na prax, ktorá je síce podložená teóriou, ale určite nejde len o čisté memorovanie sa textov ako u nás. Pracuje sa v šesťčlenných medzinárodných skupinách, ktoré sa každý mesiac obmieňajú a riešia sa reálne projekty pre reálne firmy. Nie je výnimkou, že prednášajú ľudia, ktorí sú z danej oblasti, takže sa k študentom dostanú informácie, ktoré sú relevantné pre to, čo chcú robiť. Posledný semester každého stupňa sa trávi stážou buď v Dánsku alebo v inej krajine, podľa toho, kto si čo vybaví. Čo je naozaj úžasná skúsenosť a po skončení školy sa tam môžeme vrátiť zamestnať. S vyučujúcimi majú študenti neformálny a priateľský vzťah, keďže majú približne tridsaťčlenné  triedy a oslovujú ich krstnými menami. Trochu ma desí fakt, že vyučovanie prebieha od pondelka do piatku od rána do cca 15:00. Od stredoškolského systému som si už predsa len za tie tri roky odvykla, takže to bude pre mňa výzva.

 

Pokračovanie niekedy nabudúce, musím sa ísť učiť...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?