Tana Frenchova: "Dokonalá podoba"

Autor: Barbara Brišová | 3.3.2012 o 15:58 | (upravené 5.3.2012 o 13:26) Karma článku: 2,19 | Prečítané:  307x

Recenzia na druhú knihu Tany Frenchovej, ktorá ma dostala snáď ešte viac ako jej prvotina "Vtedy v lese". Ďalšia z kníh, ktoré vám vpadnú do života a zanechajú po sebe stopu na hodne dlhú dobu...

 

Na úvod vás musím varovať - čítať knihu Tany Frenchovej znamená stáť za plecom postavám a sledovať ich konanie zblízka. V Niektorých prípadoch dokonca budete sedieť za jedným stolom spolu s piatimi mladými ľuďmi, cítiť vôňu jedla, počúvať štrngot príboru a ich bezstarostný rozhovor. Inokedy zas budete mať na jazyku prenikavú chuť silného punču od Rafeho, bude sa vám motať hlava spolu s ostatnými a oslabnú vám končatiny v dôsledku omamného pôsobenia alkoholu. Zatúžite po Abbynom objatí či veselom smiechu. Budete viesť inteligentný rozhovor s Danielom o jednej z vašich obľúbených kníh. Justin vás napomenie, aby ste si dávali pozor a pocítite na sebe jeho ustráchaný pohľad. Ani sa nenazdáte a Lexie vás vtiahne do jej pochabého sveta. Bez ohľadu na to, či ste doma pod perinou alebo čítate cestou v autobuse, do nosa vám udrie prenikavá vôňa z bylinkovej záhrady. Budete zo seba striasať vrstvu prachu a špiny pri prerábaní domu. Pod prstami vám bude šuchotať starý papier alebo si pichnete pod nechet triesku pri obrusovaní dlážky.

Budete žiť spolu s nimi a spolu s nimi aj zomriete, pretože čítať knihu Tany Frenchovej znamená prezviať na seba zodpovednosť za postavy a vyviesť ich za hranice napísaného slova.

Predchádzajúce riadky nepatria len k novinke z pera Tany Frenchovej: "Dokonalá podoba" ale aj k jej rovnako úspešnej prvotine "Vtedy v lese". A čo si na nás autorka prichystala tentokrát?

Ide o príbeh detektívny Cassandry Maddoxovej, s ktoru sme sa zoznámili už v prvom románe, ktorá je privolaná k vražde aj napriek tomu, že už pracuje pre oddelenie domáceho násilia. Prečo? Obeťou je totiž žena takmer navlas podobná Cassie a dokonca podľa dokladov zistia, že používala jej meno z čias práce v utajení.

Zoznámte sa s Alexandrou Madisonovou, o ktorej musíte vedieť predovšetkým jednu vec - nikdy neexistovala. Cassie sa tak zamotáva do prípadu, aký policajné vyšetrovanie ešte nezažilo. Preberá na seba život Lexie a infiltruje sa do starého domu obývaného jej štyrmi najlepšími priateľmi.

Daniel March - dedič oného domu, jedináčik, sirota, téma dizertačky: neživý predmet v úlohe rozprávaša v eposoch ranného stredoveku, rozhodne to nie je idiot.

Justin Mannering - gay, matka mŕtva, otec právnik sa znovu oženil, dvaja nevlastný bratia, téma dizertačky: posvätná a svetská láska v renesančnej liteatúra.

Raphael Hyland (Rafe) - uštipačný malý zmrd, otec je obchodný bankár, matka patrí k spoločenskej smotánke, rozviedli sa keď mal Rafe šesť rokov, téma dizertačky: rebeli v jakubovksje dráme.

Abigail Stonová (Abby) - otec neznámy, mama ju dala do opatrovníckej starostlivosti v desiatich rokoch, zmaturovala s vyznamenaním, téma doktoranskej práce: sociálne vrstvy vo viktoriánskej literatúre.

"Ako sme sa vôbec navzájom zniesli? Abby tára dve na tri, aby skryla svoju plachú povahu, Justin sa tou svojou hanblivosťou takmer dusí, Rafe na všetkých vyskakuje - a k tomu ja. Viem, že som bol hrozne vážny. Až tento rok som sa naučil naozaj smiať… A Lexie? … Ja si len pamätám, že po pár týždňoch doktorandúry akoby bola s nami od nepamäti."

Všetci študovali na Trinity a Lexie sa k nim pridala v doktoranskom štúdiu. O svojej minulosti hovorila málo, skoro nič. Tak ako ostatní. Každý z nich vyšiel z prostredia, na ktoré túžil zabudnúť. Aj napriek rozdielnosti sa z nich stali najlepší priatelia, ktorých sa všetci stránili. Uzavretý nepreniknuteľný kruh. Po tom, ako pár mesiacov pred Lexienou vraždou, Daniel zdedil dom po strýkovi, sa tam všetci nasťahovali ako rodina. " Títo piati tvorili dokonalú zostavu: Daniel bol odmeraný, no chápavý otec, Justin a Abby sa striedali v rolách ochraňujúcej mamky a namysleného staršieho súrodenca, Rafe bol ako náladové prostredné dieťa v puberte; a Lexie, posledná, ktorá sa k nim pridala, bola vrtošivá malá sestrička, ktoré občas rozmaznávali a občas si ju doberali. … Vedome či nevedome pozbierali všetky zdrapy, ktoré našli, a vytvorili si z nich vlastnú zmes, náhradný obraz rodiny, do ktorého sa dosadili."

Kedykoľvek nastali nejaké nezhody, práca na dome ich spojila dokopy a pripomenula im, čo pre nich tento spoločný život znamená.

"Pokiaľ viem, tak všetko, vďakabohu až na spodnú bielizeň, patrilo všetkým. Chalani si ľubovoľne vyberali veci z priestranného šatníka, dali si na seba hocičo, čo sa im hodilo; nikdy som neprišla na to, ktoré trička boli oficiálne Lexine a ktoré Abbine. Vytrhávali si papiere z hocktorého poznámkového bloku, jedli hrianky s najbližšieho taniera, napili sa z pohára, ktorý mali práve poruke."

Cassie sa teda stáva votrelcom, ktorý dokonale zapadne. Vyšetrovanie môže začať. Ale ktorým smerom sa vydať? Motívom je niekoľko. Lexie bola tehotná. Všetkých piatich dolu v dedine nenávidelia dom sa stal neraz cieľom vandalizmu. Lexie chcela predať časť svojho podielu na domu. Lexie utekala pred minulosť a identitu nezmenila len raz. Cassie blúdi medzi pravdou, klamstvom a pretvárkou a neustále naráža do hladkých stien. Okrem toho sa čoraz viac zamotáva do siete s Lexienými priateľmi a stráca objektivitu. K vyriešeniu prípadu je však bližšie, než si myslí. Stačí zatlačiť na správny otlak a ozve sa výkrik vinníka.

Tana vie, čo robí. A robí to teda poriadne! Opäť ma neobišli zimomriavky, zrýchlené búšenia srdca a nedostatok dychu. Môj mozog pracoval na plné obrátky, ale aj tak nestačil dobehnúť ten jej a nájsť vraha skôr, než Cassie. Neostáva mi teda nič iné, len knihu odporúčať každému, kto miluje literatúru bez ohľadu na žáner. Každý si nájde to svoje či už túžite po napätí, dobrodužstve, láske, tajomstve či lyrických opisoch.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?